Więcej
filtrów
 1. Strona Główna
 2. Czym jest psychoterapia?
Czym jest psychoterapia?

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia Warszawa – dlaczego w wielu przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Psychoterapia to często najbardziej skuteczna, a czasem jedyna forma pomocy w przypadku zaburzeń natury psychicznej. Niemniej jednak, psychoterapeuta jest w stanie zapewnić nam odpowiednie wsparcie nie tylko w sytuacji choroby. Kim jest psychoterapeuta? I kiedy warto skorzystać z jego pomocy? Odpowiedzi na te pytania oraz cenne wskazówki na temat psychoterapii, znajdziesz w poniższym tekście

W tym artykule znajdziesz informacje na temat:

 • Na czym polega psychoterapia?
 • Kim jest psychoterapeuta?
 • Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy psychoterapeuty? 
 • Terapia par – na czym polega i dlaczego warto skorzystać z niniejszej formy pomocy?
 • Psychoterapia Warszawa – gdzie nas szukać w stolicy?

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to zespół metod terapeutycznych, łączących w sobie elementy wielu dyscyplin naukowych, w tym: medycyny, psychologii, a nawet filozofii. Niniejsza forma pomocy specjalistycznej stosowana jest najczęściej w przypadku zaburzeń natury psychicznej. Na przykład, w przebiegu zaburzeń osobowości, zaburzeń nerwicowych, lęków lub fobii. Niemniej jednak, psychoterapia może okazać się również nieocenionym wsparciem w przypadku niemożności poradzenia sobie z konfliktowymi lub trudnymi sytuacjami życiowymi, jak również z chorobą przewlekłą. Ten rodzaj pomocy może świadczony być wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę (psychologa, psychoterapeutę lub psychiatrę)

Psychoterapia (w swojej tradycyjnej formie) opiera się na indywidualnych spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą. Niemniej jednak, w przypadku niektórych zaburzeń oraz trudnych doświadczeń życiowych, prowadzona jest również terapia par lub terapia grupowa. Metody psychoterapeutyczne stosowane przez specjalistę są zazwyczaj dobierane do indywidualnych potrzeb i wymagań pacjenta. Wśród najczęściej stosowanych rodzajów psychoterapii wyróżniamy:

 • Psychoterapię psychodynamiczną – wywodzącą się z klasycznej psychoanalizy, polegającą na swobodnej rozmowie psychoterapeuty z pacjentem. Na jej podstawie, specjalista jest w stanie nie tylko dokonać analizy aktualnych problemów pacjenta, ale również rozpoznać ich źródła; 
 • Psychoterapię systemową – polegającą na analizie i rozwiązywaniu doświadczanych w przeszłości, jak i aktualnych problemów rodzinnych. Na przykład, dotyczących naszej relacji z rodzicami lub relacji partnerskiej/małżeńskiej; 
 • Psychoterapię poznawczo-behawioralną – której podstawowym założeniem jest teza, iż zarówno myśli, zachowania, jak i emocje wzajemnie na siebie oddziałują, tworząc tym samym pewne wzorce zachowań. Zadaniem psychoterapeuty jest nie tylko rozpoznanie owych, błędnych schematów postępowania, ale również ich modyfikacja; 
 • Psychoterapię humanistyczną – polegającą na holistycznym (całościowym) podejściu do pacjenta. Podczas niniejszej formy psychoterapii, pod uwagę brane są przede wszystkim uczucia, doświadczenia pacjenta, jak również jego ocena własnej osoby.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta jest osobą, która specjalizuje się w leczeniu określonych zaburzeń natury psychicznej. Ponadto, niniejszy specjalista zapewnia fachowe wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Aby zostać psychoterapeutą należy uzyskać dyplom uczelni wyższej, najlepiej w dziedzinie psychologii lub psychiatrii. Dodatkowo, należy skończyć 4-letnie studia podyplomowe oraz przejść własną psychoterapię. Psychoterapeuta zazwyczaj wybiera jeden nurt terapeutyczny, w którym na co dzień pracuje (na przykład poznawczo-behawioralny lub psychodynamiczny). Niemniej jednak, dzięki ekstensywnemu wykształceniu, jest on w stanie dostosować warunki psychoterapii do indywidualnych potrzeb i wymagań każdego pacjenta.  

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Psychoterapia często stosowana jest jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego w przebiegu licznych zaburzeń psychicznych. Niemniej jednak, w odróżnieniu od leków, jest ona w stanie całkowicie znieść objawy choroby, a co najważniejsze, zminimalizować ryzyko ich nawrotu w przyszłości. Psychoterapia, ze względu na swoją skuteczność, stosowana jest w przypadku:

 • Depresji; 
 • Choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD)
 • Zaburzeń lękowych oraz fobii;
 • Zaburzeń odżywiania; 
 • Chronicznej bezsenności;
 • Zaburzeń nerwicowych. 

Ponadto, pomoc psychoterapeuty może okazać się nieoceniona w przebiegu zaburzeń natury somatycznej. Często choroby przewlekłe (takie jak: migrena, celiakia, zaburzenia czynności tarczycy, choroby w obrębie układu sercowo-naczyniowego) oraz nowotworowe wpływają znacząco na jakość naszego życia. Sprawia to, iż trudno jest nam pogodzić się z obecną sytuacją, a wsparcie płynące ze strony najbliższych jest niewystarczające. W takim przypadku, podjęcie psychoterapii może wpłynąć na podniesienie naszego nastroju. Ponadto, niniejsza forma terapii powoduje często zmniejszenie odczuwanych dolegliwości bólowych, związanych z przebiegiem choroby somatycznej.

Dodatkowo, psychoterapeuta może okazać się dla nas doskonałym wparciem w przebiegu trudnych sytuacji życiowych. Na przykład, śmierci bliskiej osoby, rozstania, czy w przypadku utraty pracy. 

Psychoterapia par – na czym polega i dlaczego warto skorzystać z niniejszej formy pomocy?

Chociaż terapia par różni się od klasycznej psychoterapii, jest ona często skuteczną formą pomocy w przypadku trudnych konfliktów partnerskich/małżeńskich. Dzięki nawiązaniu odpowiedniej, opartej na zaufaniu relacji z psychoterapeutą, możliwe staje się zdefiniowanie problemu. Ponadto, terapeuta pomaga nam dostrzec pespektywę drugiej osoby, a tym samym zrozumieć jej uczucia i wspólnie odnaleźć rozwiązanie sytuacji konfliktowej. Podjęcie terapii par pod okiem wykwalifikowanego psychoterapeuty, często okazuje się doskonałym sposobem na uporządkowanie relacji. Niejednokrotnie, jest również powodem odsunięcia decyzji o rozwodzie lub rozstaniu. 

Psychoterapia Warszawa – gdzie nas szukać w stolicy?

PsychoCare to zespół starannie dobranych specjalistów, którzy zapewniają fachową pomoc psychoterapeutyczną. Nasze gabinety znajdują się w różnych lokalizacjach Warszawy. Poniżej znajdziesz listę obecnie funkcjonujących oddziałów. 

 • Wilanów, ul. Janczarów;
 • Śródmieście, ul. Kopernika oraz Mokotowska;
 • Ursynów, ul. Jana Rodowicza Anody;
 • Gocław, ul. Rechniewskiego 11

Zachęcamy również do skorzystania z formy psychoterapii on-line. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej www.cplwowska.pl 

Podsumowanie

Psychoterapia to zazwyczaj najbardziej skuteczna metoda leczenia zaburzeń natury psychicznej. Niemniej jednak, wsparcie psychoterapeuty może okazać się nieocenione również w przypadku trudnej sytuacji życiowej lub choroby przewlekłej. Jeśli chcesz przekonać się, czy psychoterapia to dobre rozwiązanie dla Ciebie, skorzystaj z naszej konsultacji i przekonaj się, że pomoc terapeuty to coś znacznie więcej niż rozmowa z bezstronną osobą.

 • Share:

Dodaj komentarz